Nedávno jsem si všimnul, že zde někdo hledal spojení "feng-šuej Vánoce". Dost mě to zarazilo. Nevěřícně jsem si říkal: copak nějakej čínskej mistr
feng-šuej před stovkama ba tisícovkama let znal Vánoce? Co se má jako vyskytovat v takovejch Vánočkách podle této starodávné východní nauky o harmonizaci prostředí? Feng-šuej betlém, feng-šuej Panna Maria, feng-šuej prskavky? :-D Zkrátka, projevilo se u mě pochopitelné europocentrické nepochopení.
Zvědavost mi však nedala, takže jsem nakonec použil nástroj Googlův s frázemi "fengshui Christmas" a následně "fengshui Vánoce", a světe div se, skutečně jsem narazil na desítky odkazů, které pojednávají o tom, jak na Vánoce uplatnit principy "větru" a "vody".
Je pravda, že feng-šuej má obecné principy, které se dají použít skoro ve všem, kde jde o nějakou konfiguraci objektů nebo jejich vlastností vůči sobě navzájem (bydlení, zahrada, práce, mezilidské vztahy...). Takže s trochou fištrónu se dají aplikovat i na tradiční vánoční rekvizity a děje.
Kdybych měl za úkol připravit
feng-šuej Vánoce, tak bych hleděl kreativně využívat ústřední princip feng-šuej, a tím je
rovnováha dvou základních pólů energie
čchi, které se nazývají
jin a
jang. Teprve z této rovnováhy totiž plyne harmonie. Dejte do rovnováhy:
- veselí a vážnost
- hluk a ticho
- aktivitu a odpočinek
- materiálno a duchovno
- soukromí a společnost
- vlastní a cizí
- tradice a novinky
- co dostanete a co dáte
To hlavní je cítit se fajn z toho, že se vám daří uvádět věci do přirozeného řádu, aby spolu byly v těch nejlepších možných vztazích. Podle toho bych se zařídil a hleděl to uplatňovat ve všech jednotlivých položkách, které mají naše české nebo evropské Vánoce mít.